Konec instančních licencí a další novinky ve Veeamu

Domů >> Aktuality >> Konec instančních licencí a další novinky ve Veeamu

Konec Veeam Instant License (VIL) v říjnu tohoto roku. 

 

Od října tohoto roku končí instanční licencování (VIL – Veeam Instant License), které je nahrazeno tzv. univerzálními licencemi (VUL – Veeam Universal License). Nový licenční model zachovává principy instančního licencování, nicméně by měl být výrazně jednodušší. První změnou je změna terminologie. Metrika „per instance“ přechází v metriku „workload“. Jde pouze o přejmenování a stále se jedná o pronájem licencí

 

Další změnou v rámci VUL je sjednocení edice. Doposud bylo možné objednávat subskripce v edici Standard, Enterprise a Enterprise plus. V novém licenčním modelu se již s edicemi Standard a Enterprise nepočítá. Univerzální licence v sobě tedy budou obsahovat funkcionalitu na úrovni Enterprise plus. 

 

V rámci každého produktu VAS, VBR, ESS bude existovat pouze jeden typ tzv. univerzálních licencí, které lze nakupovat v balíčcích pro 10 workloadů (zálohovacích úloh). Výjimku budou opět tvořit VUL licence ESS, které jsou v balíčcích pro 5 zálohovacích úloh. Opět platí, že minimální množství pro objednání je 10 workloadů. Tedy v případě Essentials VUL licencí, je potřeba objednat dva tyto balíčky.

Novinkou v říjnovém ceníku je Starter edice prodávaná v bundelu pro 5 zálohovacích úloh,  obsahující funkcionalitu na úrovni Standard. Produkt lze využít pro zálohování VM, serverů a pracovních stanic. Maximální množství pro správu pod jednou konzolí je 20 zálohovacích úloh. Dalším omezením jsou maximálně 4 zakoupené bundely na jednoho zákazníka. Výhodou produktu je jeho nižší pořizovací cena. 
S plánovaným vydáním v10, ke kterému by mělo dojít v horizontu čtyř měsíců, bude v rámci nové funkcionality možnost zálohování na NAS.