HPE MSA Gen6. Oblíbená disková pole prošla zásadní modernizací.

Domů >> Aktuality >> HPE MSA Gen6. Oblíbená disková pole prošla zásadní modernizací.

 

Je tu nová a výrazně vylepšená generace diskových polí MSA, která jsou oblíbená zejména v SMB segmentu.

Na začátku září, poměrně v tichosti, uvedlo HPE na trh novou generaci diskových polí MSA. Nekonal se tak hlasitý start, jako u Enterprise pole Primera, to ovšem neznamená, že by MSAčka nestála za pozornost. Právě naopak. Kdo hledá pole vhodné pro menší SANku, které dá slušný výkon, má dostatečnou flexibilitu a zvládnutou správu, pak by určitě měl zahrnout do svých úvah MSA Gen6.

Šestá generace MSA polí nabízí tři modely: MSA 1060, MSA 2060 a MSA 2062. Stejně jako u předcházející generace, mají tyto tři modely stejný základ a liší se pouze v počtu a typu host portů, rozšiřitelnosti a základní výbavě. 

 

Co přináší MSA Gen6 nového

Přestože se jedná o pokračování produktové řady MSA, s předcházející pátou generací mají Gen6 modely společnou pouze základní architekturu.

Hardwarová výbava je zcela nová a výrazně modernizovaná.

 • MSA Gen6 dostaly nové šasi, ke kterému si uživatel může dokoupit uzamykatelný čelní panel, na němž samozřejmě nalezne zelený Element. Nové jsou také přídavné diskové police a pevné disky. 
 • MSA Gen6 využívají dva řadiče. Ty mohou být nastaveny jak v režimu Active-Active, tak  v režimu Active-Passive. Nově jsou tyto řadiče osazeny procesorem a ASIC čipem, který pomáhá s akcelerací RAID výpočtů.
 • MSA Gen6 mají instalovanou cache pamět o velikosti 24 GB. 
 • Díky této vylepšené architektuře poskytují nové modely až o 45% vyšší výkon ve srovnání s předchozí generací. 
 • MSA Gen6 podporují komunikaci SAS, iSCSI i FC protokoly. Narozdíl od Gen5 nemají konvergované řadiče a je potřeba volit správnou variantu pole podle požadované konektivity.
 • S MSA Gen6 příchází možnost nového nastavení diskových skupin, které HPE označuje jako: MSA Data Protection Plus. Uživatel si při instalaci může vybrat, jestli bude pole provozovat s klasickými RAID skupinami nebo si vybere MSA-DP+. MSA Data Protection Plus je novou úrovní datové ochrany, která je postavená na plné virtualizaci instalovaného diskového prostoru. Data jsou rovnoměrně rozložená mezi všechny disky v poli, což přináší vyšší výkon, efektivnější využití datového prostoru, eliminaci nečinnosti disků a výrazné urychlení obnovy dat v případě výpadku disku.
 • MSA Gen6 dostaly do výbavy vylepšené nástroje pro správu pole. Uživatelé mají k dispozici intuitivního průvodce pro první instalaci pole, možnost nastavení upozornění na existenci nově dostupného firmware, podporu pro RESTful Redfish a zjednodušený modernizovaný ovládací panel.

 

 

Co je dobré vědět

 • Jak bylo výše zmíněno, nové MSA Gen6 nemají konvergované řadiče. Při návrhu pole je tedy nutné vybrat správný part number podle požadované konektivity.
 • Rozšiřující diskové police a pevné disky nejsou zpětně kompatibilní mezi generacemi 5 a 6. MSA Gen6 mají vlastní police a pevné disky. To znamená, že starší varianty se v nich nedají použít.
 • MSA Gen5 nejde upgradeovat na novou generaci 6.
 • MSA Gen6 jsou již v ceníku a dají se objednat. Stávající MSA Gen5 budou v prodeji do února 2021.

 

Podrobné informace naleznete na: https://www.hpe.com/us/en/storage/msa-shared-storage.html