Pouze 1/3 českých firem má komplexní strategii kybernetické bezpečnosti

Domů >> Aktuality >> Pouze 1/3 českých firem má komplexní strategii kybernetické bezpečnosti

Pouze 1/3 českých firem má komplexní strategii kybernetické bezpečnosti

Průzkum společnosti Microsoft a International Data Corporation (IDC) zaměřený především na malé a střední podniky ale i velké společnosti s více než 250 zaměstnanci zjišťoval úroveň zabezpečení IT systémů firem v šesti zemích regionu CEE. 

Zaměřovali se především na ochranu vzdáleného přístupu do interních sítí (používá ji jenom 79 % podniků). České firmy stále upřednostňují ochranu koncových přístupových bodů (94,5 %).
Nové pokusy o nasazení ransomware, malware nebo o phishing jen potvrzují, že strategie zabezpečení firemních dat a tzv. „digitálních aktiv“ musí být dostatečně nastavená a zároveň musí umět firma rychle reagovat.
Přesun firemních dat do cloudových úložišť s možnostmi sdíleného přístupu je v současnosti čím dál tím víc využíváno.

„V prostředí cloudových technologií doporučujeme využít konceptu Nulové důvěry (Zero Trust), kdy jednoduše řečeno ověřujete každou žádost o přístup k firemním datům uloženým v cloudu, identitu žadatele, podmínky, za kterých žádá, a následně umožníte přístup pouze k těm datům nebo aplikacím, které uživatel v danou chvíli skutečně potřebuje,“ přibližuje Petr Váša možnosti zabezpečení cloudových dat.

Průzkumem vyšlo najevo, že stále větší pozornost firmy věnují školení svých zaměstnanců, a to jak odborníků na IT, tak i řadových zaměstnanců. Ze zkoumaných zemí jsou české firmy v tomto ohledu až na úplném konci. Své nedostatky si ale naštěstí uvědomují a 78 % z nich plánuje tréninkové programy pro zaměstnance v dohledné době nasadit.

„Z řady studií i z vlastní zkušenosti se nám potvrzuje, že právě koncoví uživatelé jsou nejzranitelnějším a nejrizikovějším článkem bezpečnosti. A stejně tak se ukazuje, že řada firem tomu nepřikládá dostatečnou důležitost a otázku neřeší komplexně. Zejména při aktuálně rostoucím trendu práce z domova je přitom klíčové, aby zaměstnanci měli k dispozici nejen odpovídající technické nástroje k ochraně, ale byli i školeni v tom, jak případné nebezpečí identifikovat a reagovat,“ uzavírá Petr Váša.

Více info naleznete zde: https://onedrive.live.com/?authkey=%21ADs6mFrhggV6Z4I&id=448EF61F2FBEEB2...

Zdroj: https://news.microsoft.com/cs-cz/2021/05/17/jen-tretina-ceskych-firem-ma...