Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Domů >> Aktuality >> Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies varuje před riziky souvisejícími s koronavirovými pasy, tedy digitálními covidovými certifikáty, které prokazují, že osoba je očkovaná, má imunitu po prodělaném kovidovém onemocnění nebo nedávno absolvovala negativní PCR test. Stále je navíc možné koupit padělané negativní koronavirové testy a očkovací certifikáty na darknetu a přes chatovací aplikaci Telegram.

Výzkumný tým Check Point Research upozorňuje, že od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 %, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. O podobné služby mohu mít zájem lidé, kteří byli pozitivně testováni, odmítli se nechat testovat nebo se nechtějí nechat očkovat.

Dalším problémem je snaha o zneužívání uživatelů, kteří hledají informace, rady nebo mobilní aplikace související s koronavirovými pasy.

„Od konce roku 2020, kdy se naplno rozběhlo očkování, jsme zaznamenali 25% nárůst domén souvisejících s koronavirovými pasy. Ze 703 domén bylo 86 označeno jako podvodné nebo podezřelé. Důrazně varujeme před napodobeninami oficiálních stránek a také před jakoukoli instalací neověřených aplikací z neoficiálních obchodů,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Více informací najdete v přiložené tiskové zprávě.
 

Dokumenty: 
PřílohaVelikost
PDF icon 210706_check_point_koronapas_tz.pdf179.59 KB