Greta a Vánoce tématy spamových kampaní, které šířily malware Emotet

Domů >> Aktuality >> Greta a Vánoce tématy spamových kampaní, které šířily malware Emotet

 

Výzkumný tým Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Emotet byl třetí měsíc za sebou hlavní malwarovou hrozbou a šířil se pomocí celé řady spamových kampaní, včetně e-mailů zaměřených na Gretu Thunberg a vánoční tématiku.

 

E-maily v obou kampaních obsahovaly škodlivý dokument Microsoft Word, který se po otevření pokusil stáhnout Emotet do počítače oběti. Emotet se primárně používá k ransomwarovým útokům a dalším škodlivým kampaním.

„Během uplynulých tří měsíců patřily mezi nejčastější hrozby všestranné a víceúčelové škodlivé kódy, jako jsou Emotet a xHelper. Kyberzločincům totiž poskytují více možností, jak útoky zpeněžit, protože je lze použít k distribuci ransomwaru nebo k šíření dalších spamových kampaní,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE ve společnosti Check Point. 

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Dominoval trojan Ursnif, který se šířil ve spamové kampani zaměřené na Českou republiku a měl dopad na téměř 18 % tuzemských společností. Spam obsahoval i částečně lokalizovaný předmět e-mailu a šířil škodlivý soubor. Výrazně útočil na české organizace opět Emotet, který ovlivnil více než 16 % společností, o jeho nebezpečnosti jsme se mohli přesvědčit při útocích například na nemocnici v Benešově nebo na OKD.

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Využívá pro to informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty. Obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek, každý den identifikuje miliony malwarových typů.

 

Kontaktní osoba:

Stanislav Erben - Product Manager,  serben@dns.cz, +420 724 222 162