Populární aplikace TikTok obsahovala řadu zranitelností, hackeři mohli například mazat nebo přidávat videa

Domů >> Aktuality >> Populární aplikace TikTok obsahovala řadu zranitelností, hackeři mohli například mazat nebo přidávat videa

 

Aplikace TikTok má více než 1 miliardu uživatelů a jedná se o jednu z nejstahovanějších aplikací na světě. TikTok používají hlavně teenageři a děti pro vytváření a sdílení zejména krátkých, a často osobních a velmi citlivých, videí.

Výzkumný tým Check Point Research objevil v aplikaci a infrastruktuře TikTok několik zranitelností, které bylo možné jednoduše zneužít pomocí SMS systému. Jedna z nejrychleji rostoucích aplikací na světě tak byla skutečně nebezpečná a zneužitelná hackery. Hackeři mohli manipulovat daty (přidávat/mazat videa), nabourávat soukromí (měnit nastavení u videí ze soukromého na veřejné) a krást osobní data (celé jméno, e-mailovou adresu, datum narození).

 

Pro stažení aplikace TikTok obdrží nový uživatel odkaz prostřednictvím SMS po zadání telefonního čísla na stránce Tiktok.com. Výzkumný tým Check Point Reserach ale zjistil, že hackeři mohou SMS zprávami manipulovat a odesílat je na libovolné telefonní číslo jménem TikToku. Hackeři se tak mohou vydávat za TikTok a vkládat do zpráv škodlivé kódy, které smažou video, nahrají neautorizované video nebo změní u videí nastavení ze soukromého na veřejné.

Navíc experti společnosti Check Point zjistili, že hackeři mohou donutit uživatele TikTok k návštěvě webového serveru ovládaného hackery, což útočníkům umožní posílat žádosti jménem uživatele. Check Point Research také odhalil, že hackeři mohou použít stejnou techniku k přesměrování obětí na škodlivé webové stránky a řadě dalších útoků, včetně krádeží citlivých dat, aniž by o tom uživatelé věděli.

Check Point Research informoval společnost ByteDance, vývojáře aplikace TikTok, o těchto zranitelnostech koncem listopadu 2019 a během měsíce bylo zodpovědně nasazeno řešení, které uživatelům umožňuje bezpečné používání aplikace.

Videoukázku útoku najdete zde.

Více informací najdete v analýze bezpečnostního týmu Check Point Research.

 

 

Kontaktní osoba:

Stanislav Erben - Product Manager,  serben@dns.cz, +420 724 222 162