Inteligentní management pro HPE Edgeline servery

Domů >> Aktuality >> Inteligentní management pro HPE Edgeline servery

Edge computing (zpracování dat na okraji sítě) je další ze slovních spojení, která v poslední době silně rezonují v IT prostředí.

Zkráceně lze edge computing popsat jako potřebu přenášet a zpracovávat data přímo u zdrojů, kde vznikají a poskytnout této potřebě inteligentní a dostatečný výpočetní výkon, který bude provozovaný mimo datová centra nebo cloud.

HPE vyvinulo pro tyto potřeby celou produktovou řadu a pojmenovalo ji Edgeline. Na webu DNS jsme v aktualitách zveřejnili miniseriál článků věnující se hardwarové části Edgeline systémů. Můžete si je přečíst zde HPE řešení pro edge computing a internet věcí (IoT)HPE Edgeline server a inteligentní gatewayHPE Edgeline výkonné systémy pro IoT.

 

Dnes si řekneme něco více o softwarové výbavě Edgeline serverů. HPE edge krabičky už tedy známe a stojíme před problémem, jak tyto servery instalovat, spravovat a udržovat. HPE Edgeline řada je pro uživatele atraktivní nejen díky širokému serverovému portfoliu, ale také kvůli inteligentním management nástrojům, které umí nejenom klasickou správu, známou ze světa x86 serverů, ale navíc dokáží komunikovat se všemi běžně dostupnými průmyslovými zařízeními, jež používají řadu různých protokolů.

Edgeline management můžeme rozdělit do několika úrovní:

Nástroje integrované do Edgeline serverů
Integrovaný management poskytuje základní správu a je součástí všech serverů řady EL. Spojuje inteligenci známou z ProLiant serverů se schopnostmi Edge systémů a je postavený na iLO a iSM chipech (iSM je varianta iLO, je používaný pouze v EL300 serverech).

Základní vlastnosti:

 • Konfigurace jednotlivých zařízení – lokální nebo vzdálená správa jednotlivých zařízení, manuální update firmwaru, nastavení BIOSu a další nezbytné náležitosti pro nasazení a provozování serverů.
 • Monitoring zdravotního stavu – iLO a iSM identifikují potenciální problémy zařízení a upozorňují administrátory na případné anomálie spojené s příkonem serveru, vnitřní teplotou, procesory, paměťmi, disky.
 • Log management – generování a správa logů evidujících události v serverech a možnost zasílání varovných zpráv.
 • Grafický interface nebo příkazový řádek – administrátor může využít přístup do grafické konzole přes klasické webové prohlížeče, nebo použít příkazový řádek.
 • Redfish REST API rozhraní pro programování konektorů.
 • Bezpečnost – řízení přístupu k serverům na základě definovaných rolí, Silicon Root of Trust, bezpečný update firmwarů, auditování logů, ochrana proti otevření šasi.

Edgeline Infrastructure Manager Advanced (EIM)

EIM je pokročilá nadstavba nad integrovaný management, která umí centralizovat správu spravovaných zařízení. Nástroj poskytuje uživatelům možnost spojit řízení Edge systémů do jednoho místa a spravovat všechny servery z jedné grafické konzole. EIM je licencovaný software a oproti integrovanému managementu přináší navíc:

 • Automatické i manuální vyhledávání zařízení nově přidaných do sítě.
 • Hromadné nastavení updatů firmwarů spravovaných zařízení.
 • Hromadný monitoring zdravotního stavu serverů.
 • Hromadný log management pro všechny spravované systémy.
 • Jednotné grafické rozhraní pro všechny servery v síti.

EIM Advanced je podporován pro EL300, EL1000 a EL4000 servery.

 

HPE Edgeline OT Link Platform

OT Link je inteligentní management nástroj pro ty, kteří chtějí vědět více. Je to softwarově definovaná inteligence, která dramaticky zjednodušuje nasazení a zprávu průmyslových systémů. Platforma udělá ze surových dat běhajících mezi IoT krabičkami a datovými centry hodnotnou informaci. Uživatel ji může analyzovat a okamžitě na ni reagovat. OT Link umí hovořit mnoha průmyslovými protokoly, umí si povídat se systémy pro analogový nebo digitální sběr dat i s běžně dostupnou průmyslovou inteligencí jako je například PLC nebo SCADA. Posbíraná data umí připravit ke zpracování pro tradiční IT nástroje a aplikace. Tato platforma je kombinací hardwaru a softwaru a skládá se ze tří klíčových částí:

 1. HPE Edgeline OT Link certifikovaný hardware – Jsou fyzické moduly pro Edgeline servery, které komunikují s IoT a průmyslovými zařízeními a podporují širokou škálu protokolů, například MODBUS nebo CANbus, a konektorů jako jsou například sériové porty RS-232 a RS-485, CAN porty, DIO, TSN a další.
 2. HPE Edgeline OT Link Platform software – Je softwarový nástroj, který zpracovává data posbíraná v IoT a průmyslových zařízení a překládá je do digitální řeči tak, aby je dále mohly převzít IT aplikace a nakládat s nimi dle potřeb uživatele. Software zajistí, že data budou v optimálním formátu a budou k dispozici pro aplikace, které nad nimi mohou vytvářet pokročilou analytiku. Zároveň umožní odesílat data do datového centra nebo veřejného cloudu. Součástí platformy je uživatelské rozhraní umožňující na principu drag-and-drop jednoduše vytvářet spojení a datové toky mezi IoT zařízeními. To dramaticky zjednodušuje a urychluje implementaci řešení.

 1. HPE Edgeline Workload Orchestrator – Je software pro skutečné fajnšmekry, který přidává ještě další úroveň k OT Link nástroji. Dokáže řídit, udržovat a sladit prostředí s velkým množstvím provozovaných Edgeline serverů. Uživatelé prostřednictvím Workload Orchestrátoru mohou nasazovat pracovní postupy a aplikace na řadu serverů současně, a to i v geograficky oddělených lokalitách. Stejně tak jim WO umožní snadnou správu a údržbu všech používaných Edgeline serverů z jedné centrální konsole.