HP vstupuje na trh Brite-box switching

Domů >> Aktuality >> HP vstupuje na trh Brite-box switching

Autor: Tomáš Kubica,HP, Zdroj: www.netsvet.cz

 

Víte, že neznačkových (white-box) 10G portů se prodá víc, než portů firem Brocade, Arista nebo Juniper? HP vstupuje na trh Brite-box - značkových, kvalitních, ale disagregovaných prvků...

Ještě než začnete číst dál, chtěl bych jednu věc vysvětlit hned na začátku - protože rozumíte česky (berte s nadsázkou), Brite-box pro vás s největší pravděpodobností není dobrá volba. Nechme stranou, že aktuálně je prodejní kanál velmi specifický a minimální objednávky v řádu stovek 10G prvků také nejsou pro každého, ale je to především způsob ovládání a firemní kultura, která musí být VELMI jiná. Obvykle to znamená masivní nasazení věcí jako Chef, Puppet, Ansible, Jenkins, Gerrit, Vagrant a mnoho dalších DevOps nástrojů. Například nejmenovaná cloudová CRM firma (pracovní síla tečka kom), která na to velikostí rozhodně má, se po otestování Brite-box rozhodla zůstat u běžných enterprise prvků - bylo to na ně moc.

Jenže - to co dělá Facebook, Amazon nebo Google je sice extrém, ale mnohé aspekty se později dostanou i do enterprise v horizontu 3 až 5 let. Podobně technologie starší Formule 1 už jsou dávno ve vašem rodinném voze střední třídy. Pohled na postupy těch velkých je v některých věcech dalekohled do vaší budoucnosti. Proto dnes o Brite-box.

Hyperscale a jeho vztah k dnešnímu enterprise

Pokud se trápíte s monstrózní škálou, začnete přemýšlet jinak. Je to jako vařit pivo v malém soukromém zařízení v porovnání se situací, kdy vyrábíte tento nápoj opravdu ve velkém - pořád je to pivo, ale vybavení, procesy i některé suroviny musí být jiné. Při dobře odvedené práci je výsledkem velmi dobré pivo s výbornou nákladovou konkurenceschopností. Jasně - v menším můžete být osobitější, zajímavější, ale dražší - jenže pakliže jde o IT, neznamená "osobitost" mnohdy nic pozitivního :)

Jste-li Facebook, Twitter, Google nebo Amazon, musíte myslet jinak - a v těchto prostředích vznikla potřeba zlevnit sítě. Tradiční řešení přichází jako vertikálně integrované, tedy od výrobce dostanete hardware i operační systém a software, který je součástí nákupní ceny krabice. Hyperscale volá po rozdělení, disagregaci. Tedy chtějí si vybrat hardware bez souvislosti se software, čili chovat se k sítím jako serverům - jedna věc je železo (server), jiná věc operační systém a aplikace. Dlouhodobě tyto dvě věci budeme držet odděleně, jedna nesmí záviset na druhé. A pokud si nedokážeme z nabídky trhu vybrat (jednoduše proto, že zatím skoro žádná není), uděláme si to sami. Nakoupíme ASIC čipy třeba od Broadcom a hardware si navrhneme a vyrobíme. A software? Jako základ vezmeme Linux a dopíšem si co potřebujeme (ve skutečnosti jsou hyperscale sítě MNOHEM jednodušší, než běžné enterprise - jsou optimalizované na jednu nebo omezený set aplikací, žádné složitosti, žádné historické systémy, které by bylo nutné držet při životě).

V enterprise si prvky nevyrobíte ani nenaprogramujete sami, ani nepoužijete úplně stejné koncepty, protože máte i klasické aplikace, na kterých stojí váš byznys. Nicméně některé zmíněné koncepty se rozhodně hodí. Z dnešních hyperscale sítí to může být například to, že si vyberu výrobce hardware podle jeho hardware (kvality provedení, spolehlivosti, podpory, stability na trhu, ovládání, prodejního kanálu, služeb) a dodavatele software podle vlastností software (stability, pokročilosti, funkcí, inovací, podpory, možností růstu). Enterprise tedy není hyperscale a nebude přebírat takové nápady 1:1 ... ale zkušenosti z toho světa nás učí, jak provozovat IT s podstatně (a to skutečně dramaticky) nižšími náklady. A tím se inspirovat chceme.

White-box vs. Brite-box

Kromě hyperscale firem se toho v "bare metal" switchingu zatím mnoho nedělo, alespoň ne z pohledu velkých hráčů. Existuje několik firem, jejichž jména pravděpodobně nebudete znát - vyrábí prvky podle doporučeného designu výrobce čipů, typicky Broadcom. Můžeme je považovat za ekvivalent no-name výrobce serveru. Na hraní nebo domů OK, ale pro reálné nasazení riskantní, kvalitativně mnohdy problematické, nedostatečné z hlediska podpory, služeb a prodejního kanálu.

A co když se zavedení výrobci rozhodnout nabízet taková disagregovaná řešení? Gartner tomuto trendu začal říkat Brite-box, jako kombinaci značkového produktu s vlastnostmi oddělení hardware a software. Dnes do této kategorie vstupuje druhý největší hráč trhu, jehož tržní podíl je větší, než součet všech na 3. až 7. místě. Hewlett-Packard vstupuje na trh odděleného hardware a software - a to s nabídkou v obou oblastech, ale pouze pro hyperscale prostředí (stovky switchů, tisíce serverů).

Mazlíčci vs. dojné krávy

Pokud získáváte mléko ve velkém, máte dojné krávy - jedna jako druhá, každá dostává to samé jídlo, na uších má štítek s číslem. Pokud přestane dojit, jde na jatka. Doma ale máte mazlíčka - kočku, psa. Mají jméno, znáte a respektujete jejich vrtochy, mají individuální přístup. Například jeden můj zákazník má server s hostname Knedlik - je opravdu business critical, bez něj se nevydávají obědy (na které rád chodí i CIO). Server Slidil zase vyhledává informace o zařízeních v síti. Myslíte, že dává Google svým serverům také tak krásná poetická jména?

Kdepak - používají z něčeho odvozenou HASH. Aplikace jsou udělané tak, že havárie serveru nikoho nezajímá, aplikace počítá s tím, že servery umírají (ostatně v datovém centru se stovkou tisíc fyzických serverů si můžete spočítat kolik jich denně umře - existuje tam job sběrače mrtvol, který celý den odklízí elektronická těla). Zacvaknete nový server a automaticky se poupgraduje, nastaví, nainstaluje OS, aplikační prostředí, rozjede aplikace a zařadí do balancovacího poolu. Server je dojná kráva. Je otázkou, zda to platí i o síťovém prvku. Dokonale ne, protože ztráta serveru je nulový problém, ztráta prvku, kam je připojeno takových serverů padesát, zabolí víc. Přesto v megacentrech mají i síťové prvky blíž ke krávám, než ke kočkám.

Proč Amazon nechce Comware ani IOS?

V těchto prostředích nejsou sítě složité a Comware, IOS nebo JunOS toho prostě umí moc! Zbytečné riziko, větší šance na zavlečení chyb, delší doba vytvoření záplaty, náročné testování - nic z toho Amazon nechce. Jeho sítě používají BGP směrování s ECMP z ToR dál a to je vše - nad tím běží overlay (software v serverech), která udělá zbytek. Nic jiného tam potřeba není, samozřejmě kromě schopnosti takové nastavení automatizovat (Puppet/Chef/Ansible/Salt) případně ovlivňovat provoz (SDN). Nic dalšího.

HP nabídka a strategie v oblasti Brite-box

Na světě existují v zásadě asi 3 továrny, které vyrábí prvky všech výrobců, a jedna z nich je Accton. S tou se HP spojilo a vzniká tak model prvků bez OS, který je jiný, než stávající portfolio (nemá tak nic společného například s 5900), má jiný design (postaveno na ODM designech po modifikacích od HP), ale HP kvalitu, podporu a hlavně nabídku služeb. Nové modely nenahrazují nic ze stávajícího portfolia, ostatně ani nejsou určeny pro běžný prodej. Ostatně ani HP distribuční řetězce se tohoto produktu netýkají - objednávka od zákazníka (minimálně 200-500 kusů v 10G/40G prvků) je adhoc řešena a odeslána přímo z továrny na jeho adresu (minimalizace nákladů). Je to podobné jako servery kategorie Cloudline, kde existuje podobný model a dohoda mezi HP a Foxconn.