IBM čeká rozdělení!

Domů >> Aktuality >> IBM čeká rozdělení!

 

IBM se chce zaměřit na cloudové služby, a proto se rozhodla rozdělit na dvě samostatné firmy.

Americký proslulý technologický gigant IBM, který na svém trhu působí více jak sto let, se rozdělí na dvě samostatné veřejně obchodované společnosti. Završí tak letité úsilí o opuštění svých dřívějších aktivit a orientaci na cloudové služby, které mají vyšší ziskovou marži. 

Podle prohlášení IBM vyčlení do samostatné firmy svoji divizi infrastrukturních technologických služeb. Rozdělení by mělo vstoupit v platnost koncem příštího roku.

 

Generální ředitel Arvind Krishna označil tuto změnu za „významný posun“ v podnikatelském modelu společnosti. Upozornil, že firma v 90. letech minulého století prodala své síťové aktivity, na počátku tisíciletí výrobu osobních počítačů a zhruba před pěti lety polovodičovou divizi. Krishna také zorganizoval loňskou akvizici cloudové firmy Red Hat za 34 miliard dolarů (787,1 miliardy korun). IBM v posledních letech přesunula svou pozornost na růst cloudových služeb, s cílem vykompenzovat slábnoucí zájem o software a sezonní poptávku po sálových serverech. Krishna, který se ujal funkce v dubnu, uvedl, že software a řešení budou po rozdělení tvořit většinu příjmů IBM.

Divize, kterou se IBM rozhodla osamostatnit, poskytuje služby, včetně technické podpory, datovým centrům. Pracovní název nové firmy je zatím NewCo. V souvislosti s oddělením očekává firma mimořádné výdaje 2,5 miliardy dolarů.

IBM ve třetím čtvrtletí očekává výnosy 17,6 miliardy dolarů a očištěný zisk na akcii 2,58 dolaru. To je v souladu s prognózami analytiků, napsala agentura Reuters.