HP Aruba: snadné, rychlé a kvalitní WiFi řešení.

Domů >> Aktuality >> HP Aruba: snadné, rychlé a kvalitní WiFi řešení.

Autor textu: Martin Bláha, account manažer za HPE Networking

Česká republika je velmocí v počtu WiFi sítí – narazíte na ně doslova na každém kroku. Hlavní příčinou takto extrémního počtu WiFi sítí je, že na našem území byl po dlouho dobu pouze jeden velký hráč poskytující internetové připojení s velmi omezenou rychlostí a vysokou cenou. Jedinou alternativou, jak připojení k internetu poskytovat bez nutnosti výkopových prací, které si malé nové firmy dovolit nemohli, bylo přenášení dat vzduchem technologií WiFi, která se ve větších městech rozprostřela do všech koutů. Mohlo by se tedy zdát, že Češi jsou na WiFi odborníci a tyto sítě jsou budovány správně a precizně.

I když se v poslední době situace velmi zlepšila, stále je většina sítí provozována (budována) na nevhodných prvcích. Nejčastěji se můžete potkat s případy, kdy jsou access pointy určené pro service providery instalovány do kancelářských prostor, případně se v přednáškových sálech vysokých škol objevují domácí zařízení. Určitě se i Vám stalo, že jste přijeli na setkání či seminář pořádané Vaším dodavatelem nebo výrobcem a v kongresovém sále se zkusili připojit na WiFi – neúspěšně. Pravděpodobně jste zjistili, že WiFi je řešeno za pomoci „WiFi routeru“ který se moc neliší od toho, co máte doma. Ten funguje neprosto bez problémů pouze, pokud je k němu připojeno max. 10 klientů – bohužel účastníků na konferenci je klidně i 20x tolik. Vám tedy nezbývá nic jiného, než neustále zkoušet štěstí v naději, že se Vám nakonec připojení podaří a emaily vyřídíte.

Důvod, proč se WiFi sítě řešili podobným způsobem, je nasnadě, velká část nově budovaných WiFi sítí je tvořena cca 20ti access pointy. Velmi snadno se tedy stane, že kontroler plus jeho podpora je nejnákladnější část projektu. Investor tedy nakonec zvolí variantu koupi domácích routerů s dostačujícím papírovým výkonem ale nefunkčností v reálném prostředí. Toto uvažování je chybné, jelikož již na trhu existují řešení, které kombinují funkčnost kontroleru s cenou stand-alone AP. Za jednoho z lídrů v tomto směru lze označit řešení HP Aruba instant, které Vám umožní plnohodnotně centrálně a snadno spravovat až 128 AP z jednoho místa a to bez fyzického nebo cloudového kontroleru. Funkci kontroleru v tomto řešení přebírají sami access pointy (vždy minimálně dva kvůli redundanci), správu poté provádíte skrz webové rozhraní, kdy se připojíte na virtuální IP adresu kontroleru, kterou mezi sebou AP sdílejí. Funkce, které takové nasazení nabízí, plně odpovídají velkému kontroleru. Můžete tedy přidávat AP do skupin, zakládat/upravovat nové sítě, provádět update firmware, nastavovat bezpečností pravidla např. pro přístup hostů. Roaming mezi jednotlivými AP je samozřejmostí, navíc díky technologii Aruba ClientMatch budete mít jistotu, že rozložení klientů jednotlivých AP bude nejlepší možné.

HP Aruba ale v instant módu nabízí i funkce, které nenajdete ani v HW kontroleru – například content filter. Bez jakékoliv licence můžete omezit přístup k webovým stránkám s konkrétním obsahem (pro dospělé, hry, filmy, sociální sítě...). Obdobně jsou access pointy schopny zjistit, jaké aplikace používají jejich klienti a podle důležitosti prioritizovat provoz konkrétní aplikace (například VoIP aplikace). Toto nastavení je velmi intuitivní a rychlé, kompletní řešení jste u zákazníka schopni zprovoznit do hodiny. Díky tomu, že tento způsob nasazení nevyžaduje vlastnit kontroler a kupujete pouze access pointy, je cena velmi příznivá. Pokud u zákazníka nasadíte HP Aruba instant řešení a po nějaké době zákazník usoudí, že doplňující funkce poskytované kontrolerem jsou pro něj zajímavé, je možné instant AP přepnout do módu kontroleru (jak fyzického, tak i coudového) – jste tedy připraveni na všechny možnosti. Jak je již u HP zvykem, i na tyto access pointy se vztahuje neomezená doživotní záruka 9x5xNBD, na kterou jste zvyklí u ostatních HP Networking produktů.

 

Máte zájem dozvědět se více o produktech HP Aruba, případně je rovnou nasadit v DEMO režimu u zákazníků? Kontaktujte nás, VAD distributora produktů Hewlett Packard Enterprise.

Více info:  Martin Bláha, account manažer za HPE Networking, mblaha@dns.cz, 724222165