HPE na Mezinárodní vesmírné stanici.

Domů >> Aktuality >> HPE na Mezinárodní vesmírné stanici.
ISS nedávno přivítala dva nové astronauty. Jmenují se Edgeline EL4000 a ProLiant DL360.

Northrop Grumman je název 15. zásobovací mise, kterou NASA v únoru tohoto roku vyslala k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě byli také dva specialisté trénovaní v laboratořích HPE, kteří vytvořili tým s názvem Spaceborne Computer-2.

Spaceborne Computer-2 je složený z Edgeline Converged EL4000 systému a ProLiant DL360 serveru. EL4000 je borec, který umí makat v drsnějších podmínkách s vyššími úrovněmi rázů, vibrací a teplot. DL360 tomu dodává další výkon podpořený umělou inteligencí. HPE systémy zůstanou na ISS 2-3 roky. Mezi jejich hlavní úkoly bude patřit monitorování jak fyzického, tak zdravotního stavu astronautů, analýza dat rentgenů, sonogramů a dalších medicínských zařízení. V neposlední řadě také sbírání a vyhodnocování dat ze všech možných sensorů, které se nachází na ISS a v jejím okolí. 

Spaceborne Computer-2 je ukázkovým příkladem edge computingu ve velmi náročném prostředí. ISS produkuje velké množství dat, která je nutné vyhodnocovat na místě v reálném čase a reagovat na ně okamžitě. Těžko si lze představit, že by byli astronauti závislí na odesílání svých rentgenových snímků někam do cloudu s latencí: “Pošlu data a zítra se vrátí odpověď, možná.” Jak situaci okomentoval původní ruský analogový počítač Sputnik A++ (jméno je smyšlené, jeho pravou identitu redakce nezná, ale určitě by si přál zůstat utajen). Sputnik A++ je na ISS od jejího začátku: “Chlapci ze Spacebornu jsou fakt výkonní a tady jsme na takovém okraji, že na větším už ani být nemůžeme.”

 

Odkaz na původní materiál: https://www.hpe.com/us/en/newsroom/press-release/2021/02/hewlett-packard-enterprise-accelerates-space-exploration-with-first-ever-in-space-commercial-edge-computing-and-artificial-intelligence-capabilities.html